Miód Manuka podbija świat

Od zarania dziejów o miodzie i pszczołach wielokrotnie wspominali kronikarze. Przez wiele stuleci miód był jedynym znanym i dostępnym słodzikiem. Na rycinach skalnych sprzed ponad 9000 lat znajdują się wzmianki o ludziach, którzy zbierają miód z dzikich uli. Miód był również wcześnie używany jako produkt wellness. Mówi się, że Kleopatra utrzymywała jędrną skórę podczas kąpieli z mleka i miodu.

Nawet ludzie z epoki kamienia mieli świadomość, że miód, który jest używany głównie do smarowania chleba, do słodzenia herbaty lub jako domieszka do dressingów i sosów, ma wiele innych zastosowań w codziennym życiu Niemców. Według ostatnich badań, tysiące lat temu stosowali go jako naturalny środek. Nic dziwnego, że Hipokrates, najsłynniejszy lekarz starożytności, również wiedział, że miód pozwala bardzo szybko goić otwarte rany i wrzody.

Dziś wiemy też dlaczego: aktywne składniki miodu Manuka  działają jak naturalny antybiotyk. Sekret słodkiego miodu z Mórz Południowych polega na tym, że oprócz cukrów miodu zawiera on nie nadtlenkowy, antybakteryjny produkt rozpadu cukru, metyloglioksal (MGO), jako niezbędny składnik oprócz cukrów miodu, który jest skuteczny nawet przeciwko wieloopornym drobnoustrojom.

Miód Manuka (https://www.bee.pl/9172-miod-manuka) z Nowej Zelandii ma właściwości antyseptyczne i gojące rany
W zasadzie każdy naturalny miód zawiera metyloglioksal, ale miód Manuka zawiera MGO w niezwykle wysokim stężeniu. Wykazano, że miód nowozelandzki ma właściwości antyseptyczne, przeciwutleniające, gojące rany i pomimo swojej słodyczy, może nawet zwalczać próchnicę. Miód Manuka sprawdził się nie tylko jako naturalny środek na przeziębienia, ale także jako środek nasenny.

Ani liście, ani nektar kwiatowy krzewu Manuka nie zawierają dużych ilości MGO. Dopiero po przetworzeniu przez pszczoły nektaru , gdy miód dojrzeje w plastrze, stopniowo będzie się tworzyć coraz więcej substancji antybakteryjnej. Tak się składa, że gotowy do spożycia miód Manuka zawiera do 800 miligramów MGO na kilogram miodu, podczas gdy normalny miód zawiera tylko 20 miligramów na kilogram.

MGO jest uważany za zabójcę bakterii w badaniach medycznych, który można znaleźć również w wielu innych produktach spożywczych. Jednak przeważnie tylko w niewielkich ilościach. Na przykład musiałbyś wypić od 50 do 100 filiżanek kawy (w zależności od zawartości MGO w miodzie), aby osiągnąć efekt jednej do dwóch łyżek miodu Manuka. I to jest bezsporne. Manuka sprawdził się jako środek gojący rany w badaniach klinicznych dotyczących drobnych i poważnych urazów.

Miód Manuka stosowany jest nie tylko jako lekarstwo na choroby i dolegliwości, ale także jako balsam dla urody. Aby zrobić maseczkę dla jędrnej, gładkiej skóry z miodu manuka, wystarczy zmieszać trochę miodu z kilkoma kroplami cytryny i nałożyć na skórę. Manuka nawilża, oczyszcza i koi skórę. Wreszcie, miód Manuka, który jest powszechnie dostępny w Niemczech, można oczywiście również spożywać po prostu jako słodki, smaczny i zdrowy produkt do smarowania.